Deka Boya Altyapı Modernizasyon Projesi

selahattin-okumus
Selahattin Okumuş
Bilgi Sistemleri Yöneticisi, Deka Boya San. Tic. A.Ş.
1965 yılında kurulan Deka Boya A.Ş. (Markamız San Deco) sektöre iç – dış cephe boyaları ve sıva üretimi ile giriş yapmıştır. 90’lı yıllara gelindiğinde gelişmiş pazarlardaki yatay gelişimi ve boya sektörünü yönlendiren son tüketici ihtiyaçlarını göz önünde tutan San Deco, Ar-GE çalışmalarını dekoratif boya üzerinde yoğunlaştırmıştır.

Yüzde yüz yerli üretim ile geliştirmiş olduğumuz ve üretmiş olduğumuz boya çeşitleri ile Türkiye’de ilk, dünyada ilk 10. sırada yer alıyoruz.

Problem

Projeye başlanmadan önce kurumunuzda yaşadığınız sıkıntılar, çözmeye çalıştığınız problemler ve proje sonunda hedeflediğiniz sonuç neydi?

 • “On-Premises ortamda kaynak ayırmak istemiyorduk. Maliyet açısından en uygun ve güvenli bir ortam ihtiyacını karşılayabilmesi isteniyordu.”

İş ihtiyaçları nelerdi?

 • “IIS ortamını sağlayabilecek ve güvenli bir erişim sağlayacak ortam ihtiyacı bulunuyordu.”

Fayda

Ürün özelliklerinden ziyade faydalarını anlatabilir misiniz?

 • VM’e gelecek olan isteklere göre değişiklik yapabiliyoruz. Ek olarak NSG ile portlar kolay yönetilebilir bir hale geldi. Microsoft tarafındaki güvenlik düzeyinin iyi durumda olduğu görülüyor.

Kurumunuzun proje sonrası elde ettiği faydalar?

 • Faydayı ise en kısa sürede görmeye başladık. Kolay kullanım ve hızlı erişilebilir hale getirildi. Yönetim kolaylaştı. Basic seviyede DDOS atakların önüne geçildi.
 • Çözüme karar verme aşamasında da bizi en çok esnek olması cezbetmişti. Özellikle Web sayfamızda dönemsel yüklenmeler ön görüyorduk. Burda hızlıca çözeceğimizi bildiğimiz için içimiz çok rahat. Süreçlerimiz hızlandı, enerji tasarrufu sağlandı. Site’lar istekleri daha hızlı karşılıyor hale geldi.

Bundan sonra yapılması planlanan projeler nelerdir?

 • Yapının daha da büyütülmesi durumunda IIS üzerinde bulunan siteler App Service’e taşınılması planlanıyor. App service önüne application gateway konumlandırılarak daha güvenli hale getirilebilir.

Bu tür bir projeye hangi sebeplerden dolayı ihtiyaç duyuldu? İş ihtiyaçlarınız nelerdir, kısaca bilgi verebilirmisiniz?

 • Uzun zamandır Cloud çözümlerini takip ediyorduk. İlk etapda Web sayfamızı Azure’a taşımaya karar verdik. Web tarafında gerektiğinde büyüyebilecek bir yapıya ihtiyacımız vardı. Bu sebeble tercih ettik.

Karar süreci nasıl gelişti ve neden bu çözüm tercih edildi?

 • Hızlı bir karar oldu bizim için, bu nedenle en hızlı başlayabileceğimiz Azure’u tercih ettik. Yönetimin kriteri hızlıca projeye başlamak ve maliyet tarafında yük olmamasıydı.

Projenin süreçlerini fikir olarak ortaya çıkması ve hazırlık dönemi (planlama, ürün seçimi, kurulumlar,) açısından değerlendirebilir misiniz? Ne tür çalışmalar gerçekleştirildi?

 • Bu proje için çalışacağımız yazılımcılar ile Data Market’in biraraya gelmesini sağladık. İsteklerin belirlenmesi sonrasında uygun çözüme karar verildi. Kurulum aşamasında Data Market çözüm ortağımız olarak bizi destekledi.

Projeyle birlikte mevcut IT altyapınızda ne tür bir değişim gerçekleşti? Data Market ekibinin bu aşamadaki katkılarından bahsedebilir misiniz?

 • Azure’u tercih etmemiz de Data Market çok etkili oldu. Hem müşteri olarak bizi hem de Web projemizi gerçekleştirecek firma ile çok uyumlu çalışıldı. İkinci adım olarak Backup’ı devreye almayı planlıyoruz. Sonrasında da ERP projemiz var ve bunu Azure’ da nasıl kurgularız diye düşünmeye başladık.

Projeyi hayata geçirirken Data Market’i tercih etme sebepleriniz nelerdi? Daha önce farklı projelerde birlikte çalışmış mıydınız?

 • Data Market’i tercih etmemizde; Data Market’in uzun yıllardır başarıları ile sektörde olması, teknik ekibinin yetkinliği karar vermemizde çok etkili oldu. Aradığımız şey öncelikli faktör ise; güvendi. Data Market de bunu sonuna kadar hissettirdi.

Benzer projeleri gerçekleştirmek isteyen firmalara ne gibi önerilerde bulunursunuz?

 • Tüm yollar Cloud’a çıkıyor. Bu yüzden kaçış yok. En azından Hibrit olarak başlanabilir.”

Kullanılan Teknolojiler

İhtiyaçlarımız doğrultusunda Microsoft Azure – Virtual Machine, Virtual Network, Network Security Group’u tercih ettik.
Azure Logo

Bizimle İletişime Geçin

Teknoloji sorunları hakkında endişelenmeyi bırakın. Sadece işinize odaklanın. İhtiyacınız olan teknolojiyi sizin için belirleyip, yönetelim.
İLETİŞİME GEÇİN
 • Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.
Twitter
DataMarket1992
@DataMarket1992
126 Takip Edilen
383 Takipçi
 • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun! Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuri… https://t.co/ZkV7kjzdKL
 • Teams Phone System alanındaki yetkinliğimizi uzman ekibimizle bir adım daha ileriye taşıyoruz. … https://t.co/exQ7w8ZYPx
 • Bu ödülleri kazanmamızda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza ve iş ortağımız Dell Technologies ekibine teşekkür ederiz.
Çerez Bildirisi
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, reklam kampanyalarının etkinliğini ölçmek ve ziyaret tercihlerini hatırlamak için çerezler kullanmaktayız.
Tamam Daha fazla bilgi